This amount looks low to me. What do you think?
About The Author

Related Posts
3 Comments
Leave a reply Cancel reply
SUBSCRIBE BY EMAIL
Recent Posts
- “Pika 1.0” Looks Like It Could Have Potential As A Text-To-Video Platform
- Classroom Instruction Resources Of The Week
- Three Accessible Ways To Search For & Find My “Best” Lists
- Dec. 15th Is Bill Of Rights Day – Here Are Teaching & Learning Resources
- November’s “Best” Lists – There Are Now 2,430 Of Them!
Recent Comments
- Larry Ferlazzo on I FINALLY Found An Unblocked Site Where My ELL Newcomer Students Can Play Video Games As Part Of One Of My Favorite Lessons!
- Amy on I FINALLY Found An Unblocked Site Where My ELL Newcomer Students Can Play Video Games As Part Of One Of My Favorite Lessons!
- Larry Ferlazzo on 6 New Things “I’m” Doing In The Classroom – & They’re Working Out Well
- Emily Wicks on 6 New Things “I’m” Doing In The Classroom – & They’re Working Out Well
- Conn mcquinn on An Old & Cranky Teacher’s List Of 8 Pet Peeves About The Education World
I think this is under-reporting because a lot of stuff gets picked up on grocery runs, or just passing by and oh, wow, that’s perfect for my classroom… the nickel and dime stuff that is not a complete school-focused receipt does add up. Also, we’re used to IRS restrictions on how much is deductible, so we’re thinking in those terms and focus on the big receipts, not the little stuff bought in passing.
When I first began teaching I spent over $2000.00. After that I averaged $600.00. As the years passed I got as low as $200.00 every year. However, as prices for things went up, so too did the spending amount. I spent around $500.00 last year for pizza, awards, prizes, school material, instructional material, and classroom books.
I teach 6th grade in Sacramento.
I would say that’s pretty accurate. We have to remember that this is an average. Average means some spend more and some spend less (even nothing). I’m normally around $400-500 a year.